SZACOWANIE SZKÓD W ROLNICTWIE
Wykorzystujemy fotografię lotniczą z drona jako kluczowy etap procesu szacowania szkód w gospodarstwach rolnych.
Bez względu na to, jaka jest przyczyna szkody powstałej w uprawie rolnej, dokonując specjalistycznego nalotu bezzałogowym statkiem powietrznym (dronem), wykonujemy dokładne zdjęcia i na ich podstawie dokonujemy szacunkowego pomiaru obszaru zniszczonej uprawy.
JAKIMI RODZAJAMI SZKÓD SIE ZAJMUJEMY ?
SZKODY ŁOWIECKIE
- SZKODY ATMOSFERYCZNE (huragan, susza, powódź itp.)
SZKODY WYWOŁANE PRZEZ OWADY LUB GRYZONIE
INNE INSPEKCJE PÓL UPRAWNYCH
Jak to działa?
Krok 1
Zaczynamy od określenia obszaru nalotu. Plik z takim obszarem w formacie KML przygotowywany jest wcześniej aby usprawnić pracę operatora. Następnie po wgraniu pliku KML do kontrolera wyruszamy w teren w celu przeprowadzenia nalotu.
W późniejszym czasie zdjęcia są składane i generowana jest mapa z centymetrową dokładnością.
Krok 2
Na wygenerowanej mapie zaznaczana jest powierzchnia szkód , która jest następnie precyzyjnie obliczana przy pomocy specjalistycznego oprogramowania.
Krok 3
Po zakończeniu prac terenowych oraz dokonaniu odpowiednich obliczeń sporządzany jest operat techniczny z wynikami prac. Operat przekazujemy w formie papierowej.
Miejsca w których występują szkody fotografowane są z bezzałogowego statku powietrznego, następnie tworzona jest dokładna ortofotomapa wykonywana przez naszą firmę. Taka mapa stanowi bardzo ważny dowód w kwestii uzyskania odszkodowania. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możemy dokonać również inwentaryzacji pól w trudno dostępnych miejscach.
Co oferujemy ?
– wykonanie dokładnej ortofotomapy obszaru, na którym występuje szkody
– dokładny pomiar powierzchni obszarów objętych szkodą
– operat techniczny z raportem z inwentaryzacji
– mapy w wersji elektronicznej
Na życzenie klienta możemy przekazać mapy w formie drukowanej
Postępowanie przy stwierdzeniu szkód łowieckich
W ciągu 3 dni od wystąpienia szkody łowieckiej należy zawiadomić koło łowieckie, najlepiej w formie pisemnej.
Koło łowieckie ma 7 dni na dokonanie oględzin. Poszkodowany jest informowany o nich z dwudniowym wyprzedzeniem. Z przeprowadzanych czynności sporządzany jest protokół. Poszkodowanego może reprezentować pełnomocnik. Dodatkowo na żądanie jednej ze stron w oględzinach może uczestniczyć przedstawiciel izby rolniczej.
Ostatecznego szacowania dokonuje się dzień przed sprzątnięciem danej uprawy z pola. 7 dni przed zbiorem należy termin zbioru zgłosić na piśmie do koła łowieckiego. Z przeprowadzonych czynności spisywany jest protokół.
Jeżeli szkoda powstała bezpośrednio przed zebraniem bądź w jego trakcie, dokonuje się jedynie ostatecznego szacowania
Jeżeli podpiszemy protokół z oględzin bez uwag, oznacza to jednoznacznie zgodę na wyliczone w nim odszkodowanie. Jeżeli nie odpowiada Ci sposób szacowania lub wysokość odszkodowania należy dopilnować aby taka informacja była zawarta w protokole!
Wypłata odszkodowania następuje w terminie 30 dni od sporządzenie protokołu ostatecznego szacowania szkody.
W przypadku wystąpienia sporu organem mediacyjnym jest urząd gminy. W przypadku nie doprowadzenia do ugody możliwe jest wystąpienie na drogę sądową z pozwem o zapłatę.
Spektrum zastosowań dla drona w precyzyjnym i nowoczesnym rolnictwie jest bardzo szerokie. Obserwacja z powietrza daje zupełnie inny pogląd, szerszą perspektywę i mniejszy nakład sił ludzkich.
Latamy na terenie całej Polski…
Skontaktuj się z nami
Email: flygeoproject@gmail.com
Telefon: +48 504 596 595
Adres: 96-100 Mszczonowska 33/35 pok. 214