MAPA DO CELÓW PROJEKTOWYCH

Do czego służy mapa zasadnicza oraz mapa do celów projektowych?

Tylko czym właściwie jest mapa do celów projektowych? A czym jest powiązane opracowanie jakim jest mapa zasadnicza? Artykuł postara się przybliżyć obydwa te zagadnienia.

Zacznijmy od bardziej ogólnego zagadnienia jakim jest mapa zasadnicza. Jej definicja zawarta jest w art. 2 pkt. 7 Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo Geodezyjne i Kartograficzna brzmi: „wielkoskalowe opracowanie kartograficzne, zawierające informacje o przestrzennym usytuowaniu: punktów osnowy geodezyjnej, działek ewidencyjnych, budynków, konturów użytków gruntowych, konturów klasyfikacyjnych, sieci uzbrojenia terenu, budowli i urządzeń budowlanych oraz innych obiektów topograficznych, a także wybrane informacje opisowe dotyczące tych obiektów”. W prostym języku jest to mapa obejmująca teren całej Polski wykonywana w skalach 1:500 oraz 1:1000. Prowadzona jest przez starostę danego powiatu. Ważną informacją jest fakt, iż nie jest ona na bieżąco aktualizowana. Inwestor ma możliwość uzyskania takiej mapy w wydziale Geodezji w Starostwie Powiatowym i musi się liczyć z kosztem około 50 zł za mapę w formacie papieru A4. Mapę zasadniczą wykorzystuje się zwykle w procesie uzyskania decyzji o warunkach zabudowy.

Rozwinięciem mapy zasadniczej jest mapa do celów projektowych. Jest to opracowanie graficzne, które jest niezbędne do zrealizowania jakiejkolwiek inwestycji, w której niezbędne jest pozwolenie na budowę. Na tej mapie wykonuje się projekt zagospodarowania działki lub terenu. Mapę do celów projektowych inwestor musi zlecić geodecie, ponieważ ta mapa jest już zaktualizowana. Musi się też liczyć z poniesieniem kosztów w granicach 500 – 1500 zł. Na mapie do celów projektowych, poza zawartością mapy zasadniczej, powinny znajdować się też poniższe informacje:

  • linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu;
  • linie zabudowy;
  • osie ulic, dróg itp. jeżeli zostały ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • usytuowanie zieleni wysokiej wraz z oznaczeniem pomników przyrody;
  • usytuowanie innych obiektów wskazanych przez projektanta.

Mapa do celów projektowych powinna zawierać obszar wokół terenu inwestycji . Skale map do celów projektowych dostosowuje się do wielkości budowanego obiektu, muszą one jednak spełniać następujące ograniczenia:

  • dla działek budowlanych – skala nie powinna być mniejsza niż 1:500;
  • dla zespołów obiektów budowlanych oraz obiektów przemysłowych – skala nie powinna być mniejsza niż 1:1000;
  • dla map rozległych terenów z obiektami budowlanymi o dużym rozproszeniu oraz dla obiektów liniowych (drogi, tory) – 1:2000.

Podsumowując, mapa do celów projektowych jest uszczegółowioną, zaktualizowaną częścią mapy zasadniczej wykonanej przez uprawnionego projektanta niezbędną do zrealizowania inwestycji, gdzie jest wymagane pozwolenie na budowę. Na jej podstawie wykonuje się projekt zagospodarowania działki lub terenu. Natomiast mapa zasadnicza jest mapą na bieżąco aktualizowaną, obejmuję obszar całej Polski, można ją uzyskać w wydziale Geodezji i służy do uzyskania warunków zabudowy.