OBLICZANIE OBJĘTOŚCI WYDOBYCIA MAS ZIEMNYCH

OBLICZANIE OBJĘTOŚCI WYDOBYCIA MAS ZIEMNYCH W :

  • W KOPALNIACH
  • PRZY PRACACH ZIEMNYCH W RÓŻNEGO RODZAJU INWESTYCJACH BUDOWLANYCH

Gdy wartość wydobytego materiału ma bardzo dużą wartość, małe błędy pomiarowe potrafią się sumować co w efekcie doprowadzić może do dużych strat. Jesteśmy firmą godną zaufania oraz dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem pomiarowym marki Trimble, YUNEEC i DJI. Opracowana technologia pomiarowa jest coraz popularniejsza w przemyśle wydobywczym oraz przy pracach ziemnych w inwestycjach budowlanych. Jesteśmy w stanie z dużo dokładnością obliczyć powierzchnie oraz objętość wydobytego materiału w kopalniach oraz przy budowie obiektów budowlanych.

EFEKTEM NASZEJ PRACY SĄ : 

DOKŁADNA ORTOFOTOMAPA

GĘSTA CHMURA PUNKTÓW

NUMERYCZNY MODEL TERENU DEM

Digital Elevation Model

PRZEKROJE TERENU

OPERAT TECHNICZNY

Z WYNIKIEM PRAC

PORÓWNANIE GEODEZJI TRADYCYJNEJ I FOTOGRAMETRII Z DRONA

Dane zebrane przez drony cechują się wysoką dokładnością przy liczeniu objętości, a błąd pomiarowy mieści się zwykle w przedziale 0,5%-3%. W porównaniu do tradycyjnej geodezji oznacza to wzrost dokładności nawet o 300%.

Należy zaznaczyć, iż pomiary fotogrametryczne z dronów są nie tylko szybsze, ale również dokładniejsze. Aby to udowodnić przeprowadziliśmy szereg porównań pomiędzy pomiarem fotogrametrycznym z drona, a pomiarem metodami tradycyjnymi.
Wyniki naszych badań można zobaczyć w poniższej tabeli. 

Żródło : https://solectric.pl/

WNIOSKI :

  • Pomiar objętości hałd magazynowych za pomocą metod fotogrametrycznych jest obarczony błędem pomiarowym nieprzekraczającym 3%.
  • Obliczanie objętości hałd z drona pozwala na tworzenie regularnych bilansów związanych z aktualnym stanem magazynowym
  • Pomiar za pomocą metod fotogrametrycznych jest szybki, a co za tym idzie nie wymaga wstrzymania prac na mierzonym terenie. 
  • Efektem prac jest gęsta chmura punktów 
  • Praca dronem to najbezpieczniejsza metoda przeznaczona do tego rodzaju pomiarów.